Menu
STRONA GŁÓWNA
SKŁAD GRUPY
DYSKOGRAFIA
BIOGRAFIA
Lisa Gerrard
Brendan Perry
HISTORIA ZESPOŁU
Brendan i Lisa
Trudne początki
Kontrakt z 4AD
Pierwsze koncerty
Dead Can Dance
Maxi-singiel
This Mortal Coil
Spleen and Ideal
Lonely Is An Eyesore
Within The Realm...
The Serpent's Egg
Aion
A Passage In Time
Into The Labyrinth
Toward The Within
Spiritchaser
Projekty Brendana
Projekty Lisy
Reaktywacja 2005
Anastasis
Koncerty 2012 - 2013
FILMOGRAFIA
ZDJĘCIA DO POBRANIA
PLIKI DO POBRANIA
TEKSTY
PUBLIKACJE
Artykuły
Recenzje
Tłumaczenia
Wywiady
GUESTBOOK
KONTAKT
FORUM DYSKUSYJNE


Wyszukaj na stronie




Witaj
Login:

Hasło:




Zapamiętaj mnie

[ Rejestracja ]
[ Zmiana hasła ]
[ Ponów aktywację ]


Strona domowa

Brendan Perry - Strona domowa


Brendan Perry - Strona domowa


Lisa Gerrard - Strona domowa


Wytwórnia 4AD

Dead Can Dance - 4AD


Historia zespołu
Projekty Brendana


Po oficjalnym rozwiązaniu Dead Can Dance w 1998 roku Brendan i Lisa zajęli się swoimi własnymi projektami. Działalność solową prowadzili jednak już znacznie wcześniej, a liczba projektów, w których brali udział przez kilkanaście lat jest całkiem pokaźna.
Na początek, przyjrzyjmy się solowym dokonaniom męskiej połowy DCD.

Eye of the Hunter

W październiku 1999 roku nakładem wytwórni 4AD ukazuje się pierwszy solowy album Brendana Perry'ego. - Poszczególne utwory powstawały w różnym czasie – mówił w jednym z wywiadów. - Niektóre miały kształt dema, inne wykonywałem już podczas koncertów. W ciągu kolejnych lat sporo w nich zmieniłem. Jednak właściwy proces stworzenia z nich finalnych wersji: nagrania, zaaranżowania, zebrania muzyków, poszło błyskawicznie.
Z perspektywy lat Brendan przyznaje, że album „Eye of the Hunter” to raczej luźny zbiór klasycznych w formie piosenek, aniżeli koncepcyjna całość. - Podjąłem dość świadomą decyzję, że chcę poświęcić więcej czasu na granie na gitarze wraz z moimi przyjaciółmi, w niezobowiązujący do niczego sposób. Wróciłem do gitary akustycznej i postanowiłem dość szybko nagrać kilka utworów, głównie coverów, z repertuaru przede wszystkim Tima Buckleya, Freda Neila, Tima Hardinga, a z biegiem czasu dołączyłem własne kompozycje utrzymane w tym właśnie stylu. Tim Buckley wywarł na mnie spory wpływ - na moją akustyczną muzykę, sposób w jaki komponuję i gram na gitarze.
Na płycie znalazł się więc także cover utworu „Must Have Been Blind” Buckleya. Warto wspomnieć, że nieco później Brendan nagrał na potrzeby kompilacji „Sing a Song for You: Tribute to Tim Buckley” swoją wersję utworu „Dream Letter” tegoż wykonawcy, która dla wielu jest jedną z najlepszych aranżacji w karierze solowej Brendana.
Choć album spotkał się z dość ciepłym przyjęciem wśród fanów artysty, nie okazał się sukcesem komercyjnym. Brendan winił za to wytwórnię 4AD (już bez Ivo-Watts Russela) i jej znikome zaangażowanie w promocję. Na kolejny solowy album trzeba nam było czekać aż jedenaście lat.

Ark

Pod koniec 2009 roku Brendan ukończył pracę nad drugim albumem solowym „Ark”. Jak sam wyjaśniał, tak długi czas oczekiwania na kolejną płytę studyjną był spowodowany nie tylko trasą koncertową czasowo reaktywowanego DCD, która miała miejsce w roku 2005 (wtedy to legendarna grupa dała swój pierwszy i jedyny do tej pory koncert w naszym kraju), ale też koniecznością rozbudowy studia o nowy sprzęt i jego opanowanie. Brendan chciał bowiem wykreować na swoim nowym albumie zupełnie nowe dźwięki. - Brzmienie tego materiału jest bardzo współczesne, sporo tu elektroniki – opowiada. - Jestem zachwycony rozwojem technologii, tym z jaką łatwością można dzisiaj uzyskać te wszystkie niesamowite brzmienia. Nigdy wcześniej nie zagłębiałem się w to jako twórca, ale przy "Ark" poczułem, że domaga się tego materiał. W tym teksty, bo poruszam w nich bardzo aktualne tematy, takie jak ekologia, klimat polityczny naszych czasów, neokolonialne konflikty...
Skomponowany, nagrany i wyprodukowany w całości przez Brendana „Ark” był pierwszym albumem sygnowanym jego nazwiskiem niewydanym przez wytwórnię 4AD. Po rozczarowaniu jej dotychczasową polityką wydawniczą, Brendan nawiązał kontrakt z niezależnym wydawcą Cooking Vinyl. Gotowy album pojawił się w sprzedaży sklepowej w czerwcu 2010 roku. Kilka miesięcy wcześniej był dostępny wyłącznie na licznych koncertach promujących płytę. Praktycznie większość czasu na przestrzeni lat 2010-2011 Perry spędził w trasie koncertowej po Europie i Stanach Zjednoczonych. Ku naszej uciesze zawitał też kilkakrotnie do Polski.
Album odniósł dużo większy sukces, aniżeli „Eye of the Hunter” i spotkał się z wieloma ciepłymi recenzjami. Brendan wyznał, że kontrakt z Cooking Vinyl przewiduje wydanie jeszcze dwóch kolejnych płyt solowych, na które ma już skomponowanych kilka utworów.

A oto najciekawsze naszym zdaniem projekty, w których gościnnie udzielał się Brendan Perry:


  • Współpraca z Hectorem Zazou

Jean-François Bizot, francuski pisarz i dziennikarz radiowy powiedział kiedyś: „Anglicy mają Petera Gabriela, Amerykanie Davida Byrne, Francuzi Hectora Zazou”. Zmarły w 2008 r. kompozytor tworzył i produkował muzykę czerpiącą z kultury całego świata (co bliskie było idei DCD). Współpracował z wieloma światowej sławy muzykami, nie bojąc się eksperymentowania z przeróżnymi muzycznymi gatunkami. Często reinterpretował klasyczne motywy z najróżniejszych zakątków globu. Brendan Perry współpracował z Hectorem Zazou czterokrotnie w latach dziewięćdziesiątych. Udzielał się w albumach: „Sahara Blue” (tutaj pojawiła się również Lisa ze swoim wokalem), „Songs from the cold seas”, „Glyph” oraz „Lights in the dark”. Brendan zajmował się przede wszystkim instrumentami perkusyjnymi oraz syntezatorami, pomagał też jako inżynier dźwięku. Perry jest z tej współpracy szczególnie dumny, co więcej – traktował Zazou jako swojego przyjaciela i muzyczny autorytet.


  • Współpraca z Co Ex

Co Ex to projekt Klausa Vormehra, irlandzkiego muzyka łączącego swoje fascynacje etnicznymi dźwiękami z zamiłowaniem do elektroniki. Jest to jeden z bliższych przyjaciół Brendana, który pomógł Vormehrowi w nagrywaniu utworu „Chant of Amergin” z kultowej dla wielu płyty "Synaesthesia", na której udzielała się również żona Klausa – Eleanor. Po jej tragicznej śmierci DCD zadedykowali jej swój album „Spiritchaser”, na którym gościnnie udzielał się Klaus.


  • Współpraca z Elijah's Mantle

Elijah's Mantle to jeden z najoryginalniejszych projektów muzycznych z dziedziny szeroko pojętej alternatywy tworzony przez Marka Ellisa, niegdyś dyrektora artystycznego „Teatru Maski” w Wielkiej Brytanii. Komponuje on elektroniczną muzykę inspirowaną dziełami Bacha i Handla z tekstami zaczerpniętymi z największych poetów doby romantyzmu, bądź też... z tekstów liturgicznych. Wszystko to z iście teatralną manierą. Na początku lat dziewięćdziesiątych zainteresował swoimi kompozycjami Brendana, który zaproponował mu pomoc w nagraniu debiutanckiego albumu „Angels of perversity”. Udostępnił mu swoje studio w Quivvy oraz udzielił się instrumentalnie przy nagraniu utworu „Quem di dilicunt”. Warto wspomnieć, że w późniejszych latach Mark Ellis rozpoczynał solowe koncerty Lisy Gerrad recytując wiersze Szekspira, Verlaine i Baudelaire.


  • Współpraca z Piano Magic

Piano Magic jest prężnie działającą angielską grupą. Jej członkowie tworzą ambientową, nieco popową muzykę, która odkryta została przez samego Johna Peela. Swego czasu nagrali dwa albumy dla 4AD. Przygoda Brendana z muzykami tej grupy była jednorazowa. Po prostu... poprosili go o udział w nagraniu dwóch utworów na album pt. „Ovations”, na co Perry chętnie przystał. Były to kompozycje: „The Nightmare Goes On" i "You Never Loved This City”. Zwłaszcza druga z nich, w całości zaśpiewana przez Brendana stała się bardzo popularna, przez co Perry do dziś często wykonuje ją na swoich koncertach.


  • Współpraca z Peterem Ulrichem

Petera Ulricha przedstawiać nie trzeba. Niegdyś pełnoprawny członek DCD, później stały współpracownik grupy, specjalizujący się we wszelkiego rodzaju instrumentach perkusyjnych. W 1999 roku wydał swój pierwszy solowy album (dając się poznać również jako dobry wokalista) o tytule „Pathways and Dawns”, który nagrano z dużą aranżacyjną pomocą Brendana, rzecz jasna, w jego studiu w Quivvy. Powstała ciekawa płyta wyraźnie inspirowana muzyką celtycką, w wielu miejscach przypominająca twórczość Dead Can Dance.
Idź do strony   <<        >>  


Dead Can Dance - Brema 1986


Licznik odwiedzin

Dzisiejsze odwiedziny tej strony:

ogółem: 0
unikalnych: 0

Dotychczasowe odwiedziny tej strony:

ogółem: 123402
unikalnych: 18267

Wszystkich odwiedzin serwisu DeadCanDance.eu:

ogółem: 490613
unikalnych: 139071

Wybrane utwory
Dead Can Dance

Powtarzaj
Kolejność losowa
Cofnij krokowo
Odtwórz
Do przodu krokowo


Bootlegi Dead Can Dance
Ostatnio dodane pliki:
bullet Brendan Perry - Klub Palladium - 2011  
rozwiń/zwiń
Opis: Warszawa, Klub Palladium 9.09.2011
Rozmiar: 4.10 KB
Ilość pobrań: 3
Data dodania: 04-02-2023 11:39
bullet Dead Can Dance - 2013.06.14 - DMiT, Zabrze  
rozwiń/zwiń
Opis: Zabrze - Dom Muzyki i Tańca, 14 czerwca 2013
Rozmiar: 4.10 KB
Ilość pobrań: 17
Data dodania: 20-01-2023 20:49
bullet Dead Can Dance - 2013.06.11 - Wrocław, Hala Stulecia  
rozwiń/zwiń
Opis: Zapis koncertu we Wrocławiu - 11 czerwca 2013 roku.
Rozmiar: 4.10 KB
Ilość pobrań: 5
Data dodania: 20-01-2023 20:40
bullet Dead Can Dance, Warszawa 2012 - Mastering 16bit  
rozwiń/zwiń
Opis: Oczyszczony zapis koncertu z warszawskiej Sali Kongresowej z 15.10.2012 roku w wersji 16bitowej. Autorzy: Pablak, Jaraslesny
Rozmiar: 4.10 KB
Ilość pobrań: 291
Data dodania: 20-01-2023 20:38
bullet Dead Can Dance, Warszawa 2019  
rozwiń/zwiń
Opis: Zapis warszawskiego koncertu Dead Can Dance z 22 czerwca 2019 roku. Bardzo dobra jakość dźwięku dzięki masteringowi Pablaka.
Rozmiar: 4.10 KB
Ilość pobrań: 17
Data dodania: 11-01-2023 19:06
[ Pozostałe bootlegi do pobrania... ]


| Strona główna | Skład grupy | Dyskografia | Biografia | Galeria 2012 |
| Historia DCD | Filmografia | Zdjęcia do pobrania | Teksty | Bootlegi |
| Galeria | Publikacje | Kontakt | Forum dyskusyjne |
| Lisa Gerrard & Brendan Perry | Historia Dead Can Dance | Kanał |


| Prawa autorskie © DeadCanDance.eu 2006-2023 |
| Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zawartych na niniejszej stronie - ZABRONIONE |
| Facebook Fan Page|






Dead Can Dance Dead Can Dance - 1984

Dead Can DanceGarden of the Arcane Delights - 1984

Dead Can DanceSpleen and Ideal - 1985

Dead Can DanceWithin the Realm of a Dying Sun - 1987

Dead Can DanceThe Serpent's Egg - 1988

Dead Can DanceAion - 1990

Dead Can DanceInto the Labyrinth - 1993

Dead Can DanceToward the Within - 1994

Dead Can DanceSpiritchaser - 1996

Dead Can DanceAnastasis - 2012

Dead Can DanceIn Concert - 2013

Dead Can DanceDionysus - 2018

Dead Can Dance Garden of the Arcane Delights Spleen and Ideal Within the Realm of a Dying Sun
       
The Serpen'ts Egg Aion Into the Labyrinth Toward the Within
       
Spiritchaser Anastasis In Concert Dionysus  


Dead Can Dance - Children of the Sun